Domů Koncert Pašije podle Jana
Květen 2024
Kvě 24 2024

Spolčo

Pastorační centrum
Červen 2024
Čvn 07 2024

Spolčo

Pastorační centrum
Čvn 14 2024

Spolčo

Pastorační centrum
Nebyla nalezena žádná událost!
Načíst více

Datum

21 Kvě 2024

Čas

19:00 - 20:00

Koncert Pašije podle Jana

Milí přátelé vážné hudby, 26.3.3023 od 19.00 Vás zveme na koncert do kostela Nejsvětější Trojice v Dobříši. Zazní PAŠIJE PODLE JANA od současného skladatele Radka Rejška (Pedagog, carillonér – hráč na zvonkohru, varhaník, hudební režisér a skladatel). Představí se Vepřekův smíšený pěvecký sbor z Příbrami se sólistkou Kateřinou Falcníkovou pod vedením regenschoriho svatohorského kůru Pavla Šmolíka.

Tvorbě Pašijí podle Jana předcházela výzva svatohorského regenschoriho Pavla Šmolíka. Pašije měly být prováděny na Velký pátek, tedy bez instrumentálního doprovodu.

“Pro mě toto bylo výzvou naprosto zásadní, protože od samého počátku jsem si byl vědom složitostí a záludností tohoto úkolu. První problém přináší samotný rozsah textu Pašijí, které by po pečlivém zhudebnění každého verše nejspíš narostly do rozměrů nepřijatelných pro praktické využití při velkopáteční liturgii. To mě již od samého začátku vedlo k jednoznačnému rozhodnutí využít pro vybrané plochy recitaci, aby se tak „urychlilo“ plynutí děje. Dalším pro mě nelehkým úkolem byla volba tónového materiálu a takové kompoziční techniky, aby provedení bylo i menším sborům nemajícím profesionální ambice”, říká Radek Rejšek.

Vstupné dobrovolné.